Микола Рябчук прочитав лекцію «Залежність від шляху і коридор можливостей» в КПБА

13:03 19.03.2018 Освітні проекти
992

2 березня в Київській православній богословській академії в рамках проекту «Публічний лекторій» виступив Микола Рябчук з лекцією «Залежність від шляху і коридор можливостей».


Микола Рябчук - старший науковий працівник відділу етнополітології Інституту політичних і етнонаціональних досліджень НАН України, президент Українського ПЕН-клубу, голова журі премії ім. Юрія Шевельова за найкращу есеїстику, автор багатьох книжок, виданих англійською, польською, французькою, німецькою, сербською та угорською мовами, кандидат політичних наук.

Доповідача представив перший проректор КПБА о. Олександр (Трофимлюк).

У своєму виступі М.Рябчук проаналізував чи має шанс Україна вирватися з патримоніальної парадигми? Відшовхуючись від популярної на Заході теорії “залежності від шляху” (path-dependence), представленій зокрема у книжці Роберта Патнема “Становлення демократії” (український переклад – 2001 р.), доповідач проаналізував обумовленість сьогоднішніх українських проблем специфічною культурно-цивілізаційною спадщиною. Ідеться, з одного боку, про надто сильний “орієнтальний” вплив, а з іншого – занадто слабкий, хоча й відчутний вплив “окцидентальний”. Україна великою мірою перейняла західну традицію обмеження абсолютної влади та взаємовідповідальності між правителями і підданими. Водночас, розвиваючись в останні століття у рамках “східної” парадигми, Україна не змогла сформувати належний рівень суспільної взаємодовіри і солідарності, необхідний для накопичення позитивного соціального капіталу та творення ефективних формальних інституцій на противагу панівним неформальним.

Цикл публічних та безкоштовних викладів з гуманітарних наук «Публічний лекторій» є спільним проектом Громадського дослідницького інституту «Відповідальне суспільство» та Київської православної богословської академії.

Повернутися до проекту
Освітні проекти