Освітні проекти

Один із головних напрямків діяльності Андрія Мацоли — забезпечення якісної середньої та вищої освіти й організація системного самонавчання для молоді. Громадський діяч є ініціатором та дієвим співавтором низки освітніх проектів, покликаних створити відкритий простір для професійної підготовки всіх охочих.

Належна середня та вища освіта, якісна професійна підготовка молоді, а також системи самоосвіти та можливості навчатись протягом усього життя – предмет постійного інтересу Андрія Мацоли впродовж багатьох років:

«На самому початку 2000-х я на практиці виявив парадокс, який із роками вже став настільки звичним, що перестав дивувати: диплом із відзнакою (навіть іменитого вишу) аж ніяк не гарантував високого професійного рівня потенційного працівника; нерідко ж працівники без формальної освіти за фахом дивували мене глибиною свого професіоналізму. Вже тоді я запідозрив, що із нашою системою освіти щось не так. Ще більш поглибився мій інтерес до освітньої сфери із народженням (та дорослішанням) кожного з моїх чотирьох синів…», — розповів А. Мацола в блозі «Кінець по/середньої освіти» для сайту «Новое время».

Андрій Мацола розглядає освіту в контексті Пізнання – як неодмінної функції Людини на шляху духовного розвитку. Брак духовної компоненти в українському освітньому процесі є «спадщиною» радянської атеїстичної системи, і таку ситуацію потрібно виправляти.

Про глибину особистого зацікавлення цим питанням свідчать проекти, ініційовані або ж дієво підтримані Андрієм Миколайовичем.

Відкритий Православний університет імені Св. Софії – Премудрості Божої — сучасний освітній заклад некласичного типу, що передбачає вільний доступ до спілкування, дискусії, освіти й просвіти усіх зацікавлених громадян.

Університет було відкрито 4 березня 2016 року як майданчик для духовної освіти та інтелектуальних комунікацій на базі Національного заповідника «Софія Київська» з ініціативи отця Георгія Коваленка (ректор), генерального продюсера телеканалу «1+1» Олександра Ткаченка та Андрія Мацоли за дієвої підтримки генерального директора Національного заповідника «Софія Київська» Нелі Куковальської. Відкриття Православного університету стало одним із практичних результатів діяльності неформального об’єднання провідних українських інтелектуалів та моральних авторитетів «Ініціативи 21 грудня».

У рамках діяльності Відкритого Православного університету імені Св. Софії – Премудрості Божої систематично відбуваються лекції та дискусії, деякі з яких є унікальними. Зокрема, лише в цьому університеті можна долучитись до безцінного духовного досвіду афонських ченців, які вже кілька разів відвідували Київ і виступали з публічними лекціями.

Лекції провідних українських та зарубіжних богословів та філософів – як священників, так і мирян – дають змогу по-новому поглянути на роль духовності, зокрема і Церкви, в сучасному світі.

Наразі в Університеті активно впроваджуються новітні засоби комунікації – онлайн-лекції, які дають можливість долучитись до освітнього процесу без відвідування Києва. Так, у 2017 році онлайн-курси читають, зокрема, архимандрит Кирил (Говорун), отець Богдан Огульчанський, Віталій Хромець та ін.

Безкоштовна програма навчання в Університеті Аристотеля (м. Салоніки, Греція) для студентів (семінаристів) українських богословських навчальних закладів.

Вже понад 10 років Андрій Мацола надає персональні гранти та забезпечує індивідуальний супровід для талановитих молодих людей, які прагнуть здобути поглиблену богословську або іншу гуманітарну освіту в одному з найкращих навчальних закладів Греції – Університеті Аристотеля.

Навчання в Греції для майбутніх священнослужителів є також способом відродити «грецькі» традиції Православної церкви в Україні, які були властивими їй від Хрещення Русі до зросійщення нашої церкви після підпорядкування Київської Митрополичої кафедри Московському Патріарху (1686 року).

Програма реалізується у тісній взаємодії з Українською Православною Церквою Київського Патріархату.

Умовами участі в програмі є вивчення богослов’я як основної спеціальності, відмінні успіхи в навчанні, принаймні базове володіння новогрецькою мовою.

Підтримка Київської православної богословської академії.

Андрій Мацола, як і, певно, чи не всі обізнані з темою українці пишається тією визначною роллю духовного, культурного та освітнього центру, яку відігравав Київ у XVII сторіччі завдяки Києво-Могилянській академії. Звання «Другого Єрусалиму» закріпилось за Києвом найбільшою мірою саме завдяки цьому навчальному закладу, діяльності Київського митрополита та фундатора Академії Петра Могили, а також цілої плеяди викладачів та випускників – як духовенства, так і світських осіб.

«… у Києві розбудовуються світська Братська школа на Подолі та духовна школа в Києво-Печерській лаврі. Їх поєднання утворило нашу гордість – Києво-Могилянську колегію (згодом академію) – найкращу вищу школу в тогочасній Центральній та Східній Європі. В Києві навчались не лише слов’яни, але й греки, румуни, молдавани, італійці, боснійці та чорногорці. З Болгарії та Сербії просили направити в ці країни викладачів з Могилянки. Випускники академії, без перебільшення, принесли освіту в Росію та Білорусь: майже всі середні (вищих – до 1724 року не було) навчальні заклади та семінарії там засновано українцями. У той же час, оттоманський вплив у Середньовіччі фактично зруйнував блиск Константинополя як духовного і освітнього центру Південної та Східної Європи. Його місце обійняв Київ, який почали називати Другим Єрусалимом – тобто новим центром духовності й освіти всього Старого Світу», вважає Андрій Миколайович.

Для Андрія Мацоли захоплення середньовічною Києво-Могилянською академією – не проста емоція, а вказівка до дії: варто зробити все можливе, щоб піднести Київську православну богословську академію (одну зі спадкоємиць Могилянки) до рівня блиску XVII сторіччя.

Андрій Мацола не лише підтримує духовні освітні ініціативи, про які сказано вище, але й надає постійну матеріальну підтримку як студентам КПБА, так і адміністрації й викладачам Академії. Зокрема, Андрій Мацола фінансує харчування вихованців, облаштування гуртожитків, реконструкцію навчальних приміщень, забезпечення КПБА сучасною технікою.

Зараз на стадії розробки знаходиться програма, ініційована Андрієм Мацолою, з організації Відкритих публічних лекцій у КПБА.


Дякуємо за цікавість та бажання долучитися до освітніх проектів Андрія Мацоли!

Нижче ви можете ознайомитися з детальнішою інформацією про наші ініціативи та способи їх підтримати.

Відкритий Православний Університет Святої Софії-Премудрості

Якщо Ви бажаєте дізнатись більше про освітні проекти Андрія Мацоли, стати їхнім учасником або допомогти в їхній реалізації як волонтер, будь ласка, авторизуйтесь на сайті через соціальну мережу Facebook

Наступний проект
Розвиток громадянського суспільства